TOP 10 KATALONII

  • img_2949STADION CAMP NOU – najsłynniejszy stadion piłkarski w Barcelonie w Hiszpanii, gdyż to tu rozgrywane są mecze FC Barcelona. Jego trybuny mieszczą 99 354 osób, przez co jest największym piłkarskim stadionem w Europie i jednym z największych na świecie. CO CIEKAWE! Stadion pełni nie tylko rolę boiska piłkarskiego –  17 listopada 1982 r. papież Jan Paweł II odprawił na stadionie mszę dla 120 tys osób. Poza tym odbyły się tu koncerty takich gwiazd jak : Michael Jackson, U2, Pink Floyd czy wybitnych tenorów: José Carreras,  Placido Domingo i Luciano Pavarotti.20160709_124109
  • SAGRADA FAMILIA – secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej; Została zaprojektowana przez  Gaudíego, który zmarł  nie ukończywszy dzieła swojego życia. Został pochowany w krypcie wewnątrz Sagrada Familia. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku. Z powodu organicznej formy budowli oraz niepowtarzalności detali architektonicznych (tak jak w naturze żaden z nich nie jest identyczny i musi być osobno rzeźbiony) do dziś nie zdołano jej ukończyć. Zgodnie z planami budowy na ukończonym Kościele powinno znajdować się 18 wież: po jednej dla każdego apostoła, 4 ewangelistów, jedna dla Matki Boskiej, i najwyższa w imię Jezusa. Sagrada Familia to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w Hiszpanii. Bazylika jest uznana za dziedzictwo UNESCO.
  • 20160709_165146PARK GUELL – Okazuje się, że Sagrada Familia to nie jedyne niedokończone dzieło Gaudiego w Barcelonie – drugim jest właśnie Park Güell! Cechą charakterystyczną wszystkich elementów parku są mozaiki. Co istotne  w trakcie  budowy Parku nie wycięto ani jednego drzewa a także zadbano o jak najmniejsze zmiany w ukształtowaniu struktury terenu. W parku jest również ogromny taras widokowy, z którego widać całą panoramę Barcelony. To właśnie tutaj znajduje się najdłuższa ławka świata, która stanowi jednocześnie balustradę tarasu. W 1984 roku UNESCO umieściło go na liście światowego dziedzictwa.
  • POMNIK KRZYSZTOFA KOLUMBA W BARCELONIE –   znajduje się na środku Placa Portal de la Pau Portu i tutaj rozpoczyna się lub kończy najsłynniejszy deptak w Barcelonie, La Rambla. Zabytek ma upamiętniać miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z jego pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich. Pomnik ten jest najwyższym spośród 64 pomników odkrywcy na świecie. Prace nad nim trwały siedem lat. Dzisiaj monument jest jedną z atrakcji Barcelony i stanowi bardzo dobry punkt widokowy na port i miasto.
  • KATEDRA ŚW. EULALII  –  jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli. Jest siedzibą archidiecezji barcelońskiej.  Świątynia poświęcona jest świętej Eulalii dziewicy, męczennicy, która według tradycji zginęła w Barcelonie w czasie ostatnich prześladowań chrześcijan za czasów panowania Dioklecjana. Eulalia, zanim zginęła była torturowana i znieważana. Tradycja mówi, iż została publiczne obnażona, lecz nagle spadł śnieg, który oszczędził jej skromność. Pochowana jest w katedrze w bardzo bogato zdobionym nagrobku.  Otwarta przestrzeń przed Katedrą często wykorzystywana jest na różnego rodzaju imprezy, wydarzenia. W soboty o godzinie 18.30 i niedziele o godzinie 12.00 tańczona jest tu Sardana, tradycyjny kołowy taniec Katalończyków.
  • img_4447PORT AVENTURA  – Najchętniej odwiedzany park rozrywki w Hiszpanii ! Co roku odwiedza go około 3 miliony osób. Posiada pięć stref tematycznych reprezentujących różne regiony świata: Polinezję, Chiny, Bliski Wschód, Meksyk i kraje śródziemnomorskie. Dla odwiedzających przygotowano tu przeszło setkę różnego rodzaju atrakcji i zabaw. np. Shambhala, czyli najwyższy rollercoaster na naszym kontynencie (76m), który rozwija prędkość powyżej 130km/h! Niewątpliwą  atrakcją jest również Aquatic Park, pełen zjeżdżalni i basenów. Niemożna więc narzekać na nudę bo każdy znajdzie tu coś dla siebie…
  • 20160712_113440MONTSERRAT  – czyli męski klasztor benedyktyński, znany przede wszystkim  z kultu figury Matki Boskiej, tzw. „Czarnulki” (La Moreneta). Jest dla Katalończyków tym, czym Jasna Góra dla Polaków. Według legendy św. Piotr zostawił figurkę Matki Boskiej we wcześniej przygotowanej grocie przez anioły, które użyły do tego celu złotej piły. To w wyniku ich działalności góra miała uzyskać obecny kształt (jej nazwa znaczy „przepiłowana góra”). Inna z legend mówi że to właśnie tutaj Parsifal miał odnaleźć świętego Graala. Co również ciekawe Klasztor Montserrat posiada najdłużej na świecie funkcjonujący chór gregoriański- Escolania de Montserrat.
  • KORRIDA – czyli tradycyjna hiszpańska walka z bykiem na arenie. Zwyczaj ten przywędrował prawdopodobnie z Półwyspu Iberyjskiego sprowadzony przez Arabów. Inne wersje wskazują na Rzymian lub Kartagińczyków. Natomiast po raz pierwszy corrida odbyła się około roku 1300. Obecnie jest to jeden z symboli  Hiszpanii.
  • 20160714_074107COSTA BRAVA – to przepiękny region turystyczny rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest też najdalej wysuniętą  na północ częścią Katalonii. To przede wszystkim dzikie i skaliste zbocza oraz malownicze zatoczki z turkusową wodą i piaszczystymi plażami. Największą popularnością wśród turystów cieszą się wachlarze, zdobione kastaniety, biżuteria, ceramiczne wyroby oraz gadżety związane z daną miejscowością i Katalonią.
  • MUZEUM SALVADORA DALI – zostało zbudowane na gruzach dawnego teatru.  Muzeum Salvadora Dalí to drugie najchętniej odwiedzane muzeum w Hiszpanii.  Zewnętrzne ściany pokryte są katalońskimi dekoracjami przypominającymi bochenki chleba zrobionymi z gipsu, na szczycie zaś znajdują się pięknie zdobione, złote manekiny i ogromne jaja. Nawet Ci, którzy nie przepadają za muzeami są zdumieni dziełami Salvadora Dali!