TOP 10 CZECH

1) Most Karola w Pradze
To jedna z wizytówek miasta! Jest najsłynniejszą i najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną miasta. Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku. Co ciekawe – kamień węgielny nowego kamiennego mostu wmurował Karol IV Luksemburski 9 lipca 1357 o godzinie 5:31 rano. Powodem wyboru tej godziny był odpowiedni układ gwiazd (koniunkcja Słońca z Saturnem). Inna wersja mówi o tym, że data odpowiada układowi wszystkich cyfr nieparzystych 1-3-5-7-9-7-5-3-1 (czytana z obydwu stron brzmi tak samo).

2) Hradczany
Powstała w XIV w. „królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego (założonego w IX wieku), bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez 6 stuleci, katedra św. Wita. Zamek był do 1918 siedzibą monarszą, a od tego roku jest siedzibą prezydenta republiki. Na Pierwszym Dziedzińcu oraz w kilku innych miejscach wartę trzymają gwardziści ubrani w mundury zaprojektowane przez Teodora Pištka – zdobywcy Oscara za kostiumy do filmu Amadeusz.

3) Zamek Karlstejn
-Gotycki XIV-wieczny zamek w Czechach, ufundowany w roku 1348 przez Karola IV. Główną atrakcją turystyczną i najcenniejszą częścią zamku jest kaplica Świętego Krzyża znajdująca się w Wielkiej Wieży z bogatym, przypominającym bizantyńskie, wystrojem wnętrza (zdobi je ok. 2200 szlifowanych kamieni oraz 129 (początkowo 130) obrazów tablicowych Mistrza Teodoryka, nadwornego malarza Karola IV. Został zbudowany przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV. jako miejsce przechowywania królewskich skarbów, zbiorów świętych relikwii i klejnotów koronnych.

4) Kaplica czaszek w Kutnej Horze
W kaplicy znajdują się szczątki 40–70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, herbu rodowego książąt Schwarzenbergów oraz „podpisu” Františka Rinta, autora wystroju Kaplicy. Kutnohorskie ossuarium nie pełni funkcji sakralnych i traktowane jest jako ekscentryczna atrakcja turystyczna.

5) Archikatedra Św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze
Siedziba arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi. Usytuowany jest na wzgórzu zamkowym Hradczany. Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku i neogotyku w Europie Środkowej. Wewnątrz zawiera cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa od XIV do XX w. Sanktuarium świętych patronów czeskich (Wita, Wacława, Wojciecha, Zygmunta oraz Jana Nepomucena). Jest historycznym kościołem grzebalnym i koronacyjnym królów czeskich, ponad tzw. Złotą Bramą. Przechowywane są tu insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym korona św. Wacława.

6) Wyszechrad
Według legendy miała tu znajdować się siedziba legendarnego czeskiego władcy Kroka, którego córka Libusza miała sen, według którego należało w pobliskich lasach odnaleźć człowieka, który ciosał właśnie próg do swojego domu i w tym miejscu wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, a miasto otrzymało nazwę „próg”, po czesku Praha.

7) Pałac Slavkov
Pałac jest jedną z najstarszych siedzib szlacheckich na Morawach. Znajduje się kilka kilometrów od Brna. Pałac jest wpisany na listę Narodowych Zabytków Kultury. Znajdują się tu m.in. pamiątki z jednej z najważniejszych bitew napoleońskich, zwaną „bitwą trzech cesarzy” która rozegrała się nieopodal pod Austerlitz w XII 1805 r.

8) Tańczący Dom w Pradze
To awangardowy budynek projektu pary architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry’ego. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary.

9) Katedra Św. Piotra i Pawła w Brnie
To główna świątynia diecezji brneńskiej. Zbudowana najprawdopodobniej na miejscu pierwszego zamku w Brnie z XII wieku na szczycie wzgórza Petrov. Do zwiedzania przeznaczone jest barokowe wnętrze katedry, wieże ze skarbcem i krypta (jedyna zachowana romańska część kościoła) z ekspozycją dotyczącą historii katedry. Z wież rozciąga się widok na stare miasto. Sylwetka świątyni rozpoznawalna m.in. dzięki umieszczeniu jej na na monecie 10-koronowej, jest jednym z symboli miasta.

10) Cejkovice – winne piwnice
Historia winiarstwa w Čejkovicach wiąże się z zakonem templariuszy. W XIII w. templariusze zbudowali w Čejkovicach twierdzę i wydrążyli rozległe piwnice winiarskie. Do dawnych tradycji nawiązuje firma winiarska Templářské sklepy, która zaprasza na zwiedzanie i degustację naturalnych win gronowych rozmaitych odmian i kategorii.