Szlak Piastowski

Gniezno Poznań Kórnik

Chrzest Polski, od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności, został zapoczątkowany 14 kwietnia 966 roku przez osobisty chrzest Mieszka I. Miejsce nie zostało jak dotąd ustalone. Pierwszy historyczny władca Polski mógł zostać ochrzczony na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie bądź w Poznaniu – gdyż tam odkryto baptysteria z drugiej połowy X wieku. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy.

Dzień 1

Wyjazd o godz. 6:00 przejazd do przejazd do Poznania: zwiedzanie przede wszystkim Ostrowa Tumskiego – najstarszej części Poznania. Zespół grodowy na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Ważniejszym zabytkiem Ostrowa jest znajdująca się tam Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której podziemiach odnaleziono stację misyjną  z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, ze to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski. Czas na zakupy słynnych koziołków poznańskich. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie, Gniezna – Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP. Najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha , bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są  Drzwi Gnieźnieńskie oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości.  Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Centrum miasta  gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa – dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec  w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego.  Muzeum Archidiecezji które gromadzi niezwykle cenne zabytki o tematyce sakralnej lub Muzeum Początków Państwa Polskiego które prezentuje dorobek kultury materialnej Wielkopolski oraz Gniezna czasów średniowiecznych. Przejazd do Ostrowa Lednickiego – gród z  zespołem architektoniczny palatium  i kaplicy- jedna z najcenniejszych pozostałości architektury przedromańskiej w Polsce. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, zwiedzanie Kórnika – zamku działyńskich i wyjazd w drogę powrotną.

Przyjazd do Lublina około godz. 22:00.

 

Cena: 495 zł/os.      Termin:  11 – 13.09.2018

 

Cena zawiera:

– 2 noclegi: hotel/pensjonat, 2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja, pilot, przewodnicy lokalni, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,  podatek VAT.

 Drukuj program –> Poznań IX2018