CZARNOGÓRA 2020

W bałkańskim tyglu…

Serbia –  Chorwacja – Bośnia i Hercegowina

Czarnogóra – Albania – Macedonia

 

Dzień 1:

Wyjazd we wczesnych godzinach rannych, przejazd do Belgradu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2:

Śniadanie, spacer po Belgradzie, stolicy i największego miasta Serbii lezącego u ujściu Sawy do Dunaju: Sobór św. Sawy, cerkiew św. Marka, Parlament, Twierdza Kalemegdan. Przejazd do Skopie, stolicy Macedonii. Krótkie zwiedzanie tzw. dzielnicy tureckiej, starówki gdzie króluje architektura z okresu panowania tureckiego (łaźnie, zajazdy, meczety – głównie z XV wieku) w muzułmańskiej części miasta, Twierdza Skopsko Kale , most na rzece Wardan. Przejazd na Obiadokolację i nocleg  do Ohrydy.

Dzień 3: Śniadanie, zwiedzanie uroczo położonej nad jeziorem Ohrydzkim:  Ohrydy – miasta 365 kościołów: Twierdza cara Samuela – z którego rozciąga się widok a cała okolicę, przejazd wzdłuż jeziora do klasztoru św. Naumana. Przejazd do Albani do stolicy –  Trirany: krótki spacer po starym mieście, przejazd dokrupi gdzie charakterystyczna, górująca nad miastem warownia jest dla Albańczyków prawdziwym skarbem narodowym. W średniowieczu była miejscem słynnych walk pod wodzą Skanderbega.

Przejazd na obiadokolację i nocleg do pensjonatu na terenie Czarnogóry w okolicy Baru, do typowej nadmorskiej, wypoczynkowej miejscowości.

Dzień 4:  Śniadanie, dzień wolny na plaży,  obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5:  Śniadanie, przejazd do Klasztoru Ostrog i nad Jezioro Szkoderskie– największe jezioro Bałkan. Przejazd przez stolicę Podgoricę do usytuowanego malowniczo na półce skalnej 900m n.p.m. MONASTYRU OSTROG – serca prawosławnych Bałkan. Możliwość zobaczenia relikwii św. Wasyliego, zwiedzanie klasztoru. Kolejno przejazd nad JEZIORO SZKODERSKIE, rejs statkiem po jeziorze – raju ornitologów. Powrót przez Bar: spacer tzw. „złotą uliczką” Baru pod mury Starego Miasta, spacer po ruinach, gdzie można spostrzec w miniaturce przemiany historyczne, kulturowe danego regionu. Powrót do pensjonatu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6: Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd wybrzeżem do Budwy – największego kurortu Czarnogóry z piękną, śródziemnomorską starówką położoną na półwyspie. Przejazd trasą panoramiczną do Kotoru– perły Czarnogóry. Zwiedzanie urokliwej starówki składającej się z labiryntu wąskich uliczek i niewielkich placów. Przejazd wybrzeżem Boki Kotorskiej w stronę perełki baroku- miasteczka Perast. Stamtąd przeprawa stateczkiem do serca zatoki – na malowniczą wyspę w kształcie statku Matkę Boską na Skale. Zwiedzanie sanktuarium z cudownym obrazem Matki Boskiej oraz muzeum pomorskiego. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Medjugorie.

Dzień 7:  Śniadanie, wyjście o świcie na Górę Kriżevac, nawiedzenie Góry Objawień,  udział w programie modlitewnym. Przejazd do Blagaja: gdzie znajduje się pięknie usytuowany przy źródle rzeki Bony klasztor Tańczących Derwiszy.  Przejazd do Mostaru, spacer po miasteczku trzech kultur: starówka muzułmańska wraz ze słynnym Starym Mostem. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Sarajewa.

Dzień 8: Wczesne śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do centrum Sarajewa – zwiedzanie: synagoga, katedra, medresa Seldzukija, targ Bascarsijewa – jeden z najwspanialszych bazarów w całej Europie i ostatnia możliwość kupienia niepowtarzalnych orientalnych pamiątek, wypicia prawdziwej tureckiej kawy. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Budapesztu.

Dzień 9:  Śniadanie, króciutkie zwiedzanie stolicy Węgier ze Wzgórza Królewskiego: spacer od Zamku Królewskiego do kościoła Macieja (zwiedzanie kościoła z zewnątrz), przejazd do kraju.

Powrót w godzinach wieczornych.

 

Cena: 2200 zł/os.             Termin: 27.06. – 7.07.2020

Cena zawiera:

– transport autokarem;  noclegi i wyżywienie wg programu (po 1 noclegu w: Belgradzie, Ohrydzie, Sarajewie i Budapeszcie – w hotelu, pokoje 2 osobowe z łazienkami, 1 nocleg w Medjugorie i 3 noclegi w okolicach Baru – pensjonaty – pokoje 3,4 osobowe z łazienkami / zakwaterowanie w pokoju 2 osobowym za dodatkową wpłatą),  opieka pilota na całej trasie i przewodników lokalnych, ubezpieczenie KL i NNW; podatek VAT oraz opłata Funduszu Gwarancyjnego. Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, rejs statkiem  oraz lokalne taxy.

Cena nie zawiera:

– dodatkowych atrakcji i wstępów nie przewidzianych w programie, np. wieczorek folklorystyczny itp.

 

Uczestnik powyższego wyjazdu nie musi posiadać paszportu, wystarczy WAŻNY dowód osobisty!!!

Mimo wyjazdu poza Unię Europejską, przejazd, na podstawie umów międzynarodowych  o bezpaszportowym ruchu na terytorium Bałkanów w okresie wakacyjnym możliwe jest legitymowanie się na granicach państw dowodem osobistym.