BIAŁORUŚ – LITWA – ŁOTWA – ESTONIA

Nawiedzenie miejsca męczeństwa Sióstr Nazaretanek w Nowogródku; Góra Krzyży – Szawle, Ostra Brama w Wilnie – Matka Boża Trocka
WILNO – KOWNO – TROKI – RYGA – TALIN

Termin: 28.04. – 6.05.2018

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników o godz.5:00. Msza Święta, pakowanie i wyjazd ok 6:00. Przejazd przez granicę polsko białoruską w stronę Nowogródka. Po drodze wizyta w Różanej. Znajdują się tu ruiny pałacu z XVII w., który w swych progach gościł wielu książąt i królów polskich, kościół i zamek Fundacji Lwa Sapiehy – Kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz miejsce heroicznej walki Polaków od czasów carskich do współczesnych o zachowanie wiary i polskości. Przejazd do miejscowości Kosów Poleski, gdzie znajdują się pozostałości Pałacu Pusłowskich. Przejazd od nieodległej wsi Mereczowszczyzna, w której na świat przyszedł Tadeusz Kościuszko. Przyjazd do Nowogródka, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 2
Śniadanie, nawiedzenie nowogrodzkiej fary (Msza Św.): sarkofagu 11 Sióstr Nazaretanek, które zostały rozstrzelane w Butorówce; cudowny obraz Matki Bożej, chrzcielnica, pamiątki związanych z Adamem Mickiewiczem. Następnie zwiedzanie Nowogródka: Muzeum Adama Mickiewicza, ruiny zamku, pomnik i kopiec Adama Mickiewicza. Przejazd nad Jezioro Świteź, znanego z „Ballad i Romansów” oraz do Zaosia – folwarku rodziny Mickiewiczów. Przejazd na nocleg i obiadokolację do Wilna.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Msza Św. przed obliczem Matki Bożej Ostrobramskiej, zwiedzanie Wilna: cmentarz na Rossie (grób Matki i serce Marszałka Piłsudskiego oraz grobowce wielu sławnych i zasłużonych Polaków); Katedra św. Stanisława, kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, pomnik A. Mickiewicza, kościół św. Anny, kościół św. Teresy, Sobór Św. Ducha, Kościół św. Kazimierza. Po południu przejazd do Trok. Zwiedzanie Zamku Witolda usytuowanego na jednej z wysp Jeziora Galwe, zabudowa karaimska, nawiedzenie Fary Trockiej, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Trockiej (niegdyś czczonej na tych terenach bardziej niż MB Ostrobramska). Powrót do Wilna, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4
Śniadanie, przejazd na Łotwę i zwiedzanie stolicy Łotwy, Rygi: Zamek Ryski, Rynek, Katedra, Brama Szwedzka, Wieża Prochowa, Kościół Św. Piotra. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie, wyjazd na północ przez przez Park Narodowy Gauja i Cesis. Wizyta w historycznym centrum Tartu – drugiego pod względem wielkości miasta Estonii a na pewno jej kulturalna i naukowa stolica. Rezerwat po rezerwacie torfowiskowym Endla. Przyjazd na obiadokolację i nocleg w okolice Tallina.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Poranna wycieczka do nadmorskiego Parku Narodowego Lahemaa znanego ze swoich zatok, olbrzymich głazów narzutowych i starych pałaców szwedzkich baronów. Zwiedzanie Tallina z przewodnikiem m.in.: Górne i Dolne Stare Miasto, wzgórze Toompea, Sobór Aleksandra Newskiego, kilka spośród 20 średniowiecznych baszt obronnych m.in.: Wysoki Herman i Gruba Małgorzata, na której umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniająca brawurową akcję ORP Orzeł, 2 średniowieczne ulice – Długa i Krótka Noga, ratusz miejski z 1404 roku, apteka z 1422 roku, Dom Wielkiej Gildii, Dom Bractwa Czarnogłowych. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 7
Wczesne śniadanie (ewentualnie suchy prowiant). Przejazd do Virtsu. Przeprawa promem na wyspę Muhu i przejazd po grobli na wyspę Saaremaa (największa wyspa Estonii na Morzu Bałtyckim, której symbolami są: chleb, piwo i wiatraki). Zwiedzanie: jezioro pometeorytowe Kaali (miejsce kultu pogańskiego), wybrzeże wapienne, latarnia morska, XIII-XIV – wieczne obiekty sakralne, „żywe” skanseny (Koguva). Kuressaare – stolica wyspy Saaremaa, z jedynym w krajach Bałtyckich całkowicie zachowanym zamkiem średniowiecznym. Powrót na ląd i przejazd w okolicy Parnawy. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 8
Śniadanie. Wizyta w urokliwym kurorcie nadmorskim: Parnawa. Przejazd na Litwę, przez Szawle – górę krzyży, które zaczęto tu stawiać po powstaniu listopadowy a dziś jest ich tam tysiące. Miejsce było szczególne – tu w XVI w. ustawiono kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Kowna.

DZIEŃ 9
Śniadanie, zwiedzanie Kowna – miasta związanego z życiem Adama Mickiewicza (w trakcie zwiedzania Msza Św.) oraz Klasztor w Pożajściu – największy Zespół klasztorny na Litwie, jeden z przykładów baroku włoskiego w Europie Wschodniej. Powrót do domu w godzinach wieczornych.

Cena: 1735 zł/os (gr.45 os i więcej)
1795 zł/os. (gr. 40 – 44 os.)
1999 zł/os. (gr. 28 – 39 os.)

Informacje
CENA ZAWIERA
• Przejazd klimatyzowanym autokarem;
• 1 nocleg w Domu Pielgrzyma u Sióstr Nazaretanek w Nowogródku, pokoje wieloosobowe, łazienki na korytarzu; 7 noclegów w hotelach klasy ok. 3*, pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami
• Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Opłaty graniczne; Opiekę pilota polskojęzycznego na całej trasie i przewodników lokalnych.
• Ubezpieczenie NNW + KL, Podatek VAT, opłatę obowiązkowego Turustycznego Funduszu Gwarancyjnego.

CENA NIE ZAWIERA
• Kosztów wizy białoruskiej: ok. 150,- zł. Cena wizy może ulec zmianie.
• Opłat na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, i innych wydatków związanych z realizacją programu ok. 50 EUR.

Wyjazd ma charakter pielgrzymkowy.
Codziennie będzie możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej .

WIZA BIAŁORUSKA
Wymagane dokumenty do wizy: 1 zdjęcie 35 x 45 mm (kolorowe), paszport ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu z wyjazdu z min. 2 wolnymi stronami obok siebie, wypełnione wnioski wizowe. Wnioski wizowe i paszporty powinny zostać złożone 45 dni przed planowanym wyjazdem.

Drukuj program: Białoruś Litwa Łotwa Estonia V 2018